LASEROVÁ OPERÁCIA - STREAM LIGHT PRK- EXCIMEROVÝ LASER
Operácia excimerovým laserom predstavuje v súčasnosti bezpečnú a spoľahlivú alternatívu korekcie dioptrických chýb oka. Komerčne sa začalo s touto chirurgiou vo svete v roku 1989, prof. MUDr. Tomáš JUHÁS, DrSc. sa zaoberá týmito operáciami od roku 1995. Po roku skúseností zoperoval touto metódou krátkozrakosť aj u svojho syna MUDr. Tomáša Juhása, PhD, vtedy študenta medicíny, ktorý je dnes tiež laserovým očným chirurgom.
Podstatou excimer laserovej operácie je zmena zakrivenia rohovky ľudského oka, pri krátkozrakosti sa centrálna časť rohovky oploští, pri ďalekozrakostí zostrmí a pri astigmatizme upraví iba v určitej osi. Tým sa dosahuje korekcia dioptrickej chyby a v konečnom dôsledku zmena dioptrickej sily celého optického systému oka (zmena refrakcie).
V súčasnosti používame najnovší excimerový laser výrobcu Alcon/Wavelight s označením EX500, ktorý je najrýchlejší na svete pokiaľ ide o rýchlosť odstránenia dioptrie, má 6 dimenzionálny systém sledovania oka ( Eye - Tracker ) a sledovanie hrúbky rohovky v reálnom čase počas operácie ( u predchádzajúcej generácii laserov Allegretto Eye-Q 400 Hz to nebolo možné ).
Najrýchlejší excimerový laser na svete Alcon Wavelight EX500, iba v Oftume.
VSTUPNÉ VYŠETRENIE
Každý pacient absolvuje komplexné vyšetrenie očí, pri ktorom získame údaje potrebné na operáciu a zároveň zistíme, či je pacient vhodný na operáciu. Na základe výsledkov vstupného vyšetrenia môžeme prognózovať aj výsledok operácie. Dáta získané vyšetrením sa prenášajú do počítača, ktorý riadi laser a ten vypočíta presne ako upraviť zakrivenie rohovky – vytvorí tzv. ablačný profil. Ten sa potom pri samotnej operácii zrealizuje na rohovke pacienta. Pred vyšetrením je dôležité nenosiť kontaktné šošovky. Každodenný užívateľ aspoň 14 dní, sporadický užívateľ 7 dní pred vyšetrením.
Operácia excimerovým laserom nie je vhodná :
- u pacientov mladších ako 18 rokov
- u pacientov s nestabilnou krátkozrakosťou
- u pacientov s rizikovými zmenami na sietnici a niektorými ochoreniami rohovky (herpetické infekcie, degeneratívne choroby, keratokónus)
- u tehotných a dojčiacich žien
- u pacientov so sklonom k tvorbe nadmerných (keloidných) jaziev
- pri niektorých celkových ochoreniach (reumatické choroby, pokročilá cukrovka, ťažké poškodenie pečene, závažné poruchy imunity a pod.)
- u pacientov s kardiostimulátorom
Vstupné vyšetrenie je spoplatnené samostatne. Vykonáva sa na špecializovaných prístrojoch, s ktorými mi je klinika Oftum vybavená.
Samotný priebeh operácie
Samotný operačný výkon je ambulantný a bezbolestný! Znamená to, že hneď po operácii pacient odchádza domov. Pred operáciou dostanete opakovane do očí kvapky na znecitlivenie oka. Oko bude kvapkami dokonalé znecitlivené! Operatér Vám vysvetlí ako si máte ľahnúť, kde sa budete pozerať a oko Vám otvorí a stabilizuje Vaše mihalnice jemným rozvieračom, ktorý zabráni zatvoreniu oka počas operácie.
Nasleduje 1. fáza operácie - príprava rohovky.
Pri bezkontaktnej operáciu ju vykoná laserový lúč počas prvej fázy operácie, odstráni povrchovú vrstvu rohovky – epitel na mieste, kde bude v druhej fáze korigovaná dioptrická chyba. Pacient pri tom nič necíti, vníma iba zvuk laseru a díva sa na blikajúce jemné zelené svetlo.
Keď je rohovka pripravená pokračujeme v 2. fáze operácie - odstránenie dioptrickej chyby.
Skontrolujeme údaje pacienta, hodnoty dioptrií a parametre laserového lúča, pacient sa stále díva na jemné blikajúce zelené svetielko. Keď sú všetky údaje správne, laserový lúč upraví dioptrie, pri bežnej dioptrickej chybe trvá korekcia jednej dioptrie 1,3 - 1,5 sekundy v závislosti od nastavených parametrov. Pacient počas celej operácie nič necíti, iba pokojne pozerá na zelené prerušované svetlo a počuje zvuk laseru.
Ak by ste mimovoľne pohli okom, nemusíte sa obávať. Laser má kontrolný systém, tzv. 6D eye-tracker, ktorý pri takomto pohybe okamžite preruší prácu. Polohu oka si skontroluje v 6-tich smeroch pred každým z 500 zásahov za jednu sekundu. Preto sa nazýva 6D. Celá operácia je krátka a trvá iba niekoľko minút a nepociťujete absolútne žiadnu bolesť.
Po operácii Vám budú do oka aplikované kvapky a nasadená liečebná kontaktná šošovka, čo umožňuje operovať obe oči súčasne. Oči nebudete mať zalepené, po operácii budete môcť normálne komunikovať s okolím a pod kontaktnými šošovkami sa Vám budú rohovky rýchlejšie a lepšie hojiť za stáleho kvapkania protizápalových a antibiotických kvapiek.
Pooperačná starostlivosť
Pri odchode z nášho centra dostanete očné kvapky, inštrukcie a kvalitné slnečné okuliare s UV filtrom.
1. - 4. deň
Pokoj v domácom prostredí, spánok, ochrana pred svetlom, kvapkanie kvapiek. Ťažkosti rôzneho stupňa od minimálnych po výrazné, trvanie 24-48 hodín dni, je to veľmi individuálne - u každého citlivosť na svetlo, slzenie, u niekoho opuch viečok, pocit cudzieho telieska.
Do 24 hodín po operácii je bez ťažkostí 90% pacientov.
5. deň
Vybratie kontaktných šošoviek – prvá kontrola po operácii, pokračovanie v kvapkaní, už bez ťažkostí, občas pocit suchého oka, videnie ešte neostré, stále ochrana pred nadmerným svetlom. Postupný návrat do pracovného procesu.
10. - 14.deň
2. kontrola, prvé čítanie textu na diaľku.
Mesiac po operácii
3. kontrola, stále aplikácia kvapiek aj napriek ostrému videniu!
Ďalšie kontroly sú 3 mesiace, 6 mesiacov, 12 mesiacov a 18 mesiacov po operácii. Zraková ostrosť sa môže ustaľovať až do 6 mesiacov po operácii. Je veľmi dôležité v pooperačnom období aplikovať kvapky dľa ordinácie lekára aj napriek ostrému videniu! Nepodľahnúť eufórii.
Autor: MUDr. Tomáš Juhás, PhD.