Katarakta alebo sivý zákal je strata priehľadnosti vlastnej šošovky, ktorá je uložená vo vnútri oka a prejavuje sa postupným zahmlievaním videnia. Pôvodne číra šošovka sa kalí do žlta, hneda alebo sivobiela a súčasne stráca aj schopnosť zaostrovať do blízkej vzdialenosti.
Číra šošovka
Skalená šošovka
PREČO VZNIKÁ SIVÝ ZÁKAL?
Najčastejšou príčinou sú vekom podmienené zmeny v metabolizme a vnútornej štruktúre ľudskej šošovky, jedným slovom – starnutie. Tento typ je nazývaný starecký sivý zákal alebo senilná katarakta. Preto je začínajúci sivý zákal najčastejšie diagnostikovaný u ľudí v dôchodkovom veku. Môže sa však rozvinúť oveľa skôr ako prejav celkových ochorení ( cukrovka, reumatické ochorenia, metabolické poruchy) alebo ochorení oka (zápaly, vysoká krátkozrakosť). Tento typ nazývame komplikovaným sivým zákalom. Traumatická katarakta vzniká následkom úrazov oka. Katarakta však môže byť aj vrodená, vtedy je príčinou najčastejšie vírusové ochorenie matky počas tehotenstva.
AKO SA LIEČI SIVÝ ZÁKAL?
Liečba sivého zákalu konzervatívnou liečbou, to je pomocou liekov, neexistuje. Jediná liečba je chirurgická. Chirurg musí otvoriť oko, odstrániť vlastnú skalenú šošovku a nahradiť ju umelou. Naši chirurgovia používajú diamantové nože, ktorým vytvoria iba 2,2mm široký rez, cez ktorý pomocou ultrazvukovej sondy odstránia celú skalenú šošovku a na jej miesto implantujú umelú šošovku. Takýto malý rez nevyžaduje použitie stehu. Operácia sa štandardne vykonáva v rámci jednodňovej chirurgie, v lokálnej anestéze a po operácii pacient odchádza domov a je ďalej sledovaný ambulantne.
Diamantový inštrument
Ultrazvuková sonda odsáva Implantácia umelej šošovky
skalenú šošovku
JE OPERÁCIA NEVYHNUTNÁ?
Áno. Bez operácie pomaly dochádza k zväčšovaniu a zahusťovaniu zákalu a postupne k výraznému zhoršeniu videnia až na úroveň praktickej slepoty. Navyše, pokročilý zákal môže byť spojený s komplikovanejším priebehom operácie a väčším výskytom pooperačných komplikácií. U väčšiny ľudí sa operácie vykonávajú keď začínajú ťažkosti s videním pri ich pracovných alebo záujmových aktivitách ako napr. pri čítaní, vedení motorového vozidla a pod.
Predstavuje operácia nejaké riziko?
Odstránenie skalenej šošovky a jej náhrada umelou, je chirurgická procedúra, ktorá vždy má aj riziká. Sem patrí krvácanie, infekcia, zelený zákal, odlúpenie sietnice a iné nepredvídané komplikácie. Iba zriedkavo sa niektoré komplikácie nepodarí zvládnuť a môžu spôsobiť permanentnú stratu zraku.
Toto riziko , že po operácii môžete oslepnúť je menej než 1: 1000 a závisí okrem skúseností chirurga, použitých postupov, kvalite prístrojov a inštrumentov, aj od ďalších ochorení oka, ktoré môže byť v čase operácie a senilnom veku prítomné. Dobré videnie po operácii závisí aj od stavu ostatných častí oka, hlavne sietnice, očného nervu a rohovky.
VÝHODY OPERÁCIE V CENTRE OFTUM
- Operujeme ambulantne - približne hodinu po operácii pacient odchádza domov
- Operujeme bez stehov - 2,2mm široký rez, vyšší komfort pacienta, skorá rekonvalescencia
- Operujeme bezbolestne - v lokálnej anestéze
- Operujeme bezpečne - skúsený operatéri Prof. MUDr. T. Juhás, DrSc., MUDr. Tomáš Juhás ml., najnovšie prístroje
- Operujeme kvalitne - používame diamantové nože, najkvalitnejšie umelé vnútroočné šošovky s UV filtrom, asférickým profilom, ochranou pred vznikom druhotného zákalu, lepšími optickými a pre sietnicu ochrannými vlastnosťami vďaka žltému filtru
KOĽKO STOJÍ OPERÁCIA ŠEDÉHO ZÁKALU?
Predoperačné vyšetrenie s kalkuláciou vnútroočnej šošovky stojí 55 eur.
Samotná operácia katarakty predstavuje doplatok 220 eur/oko je za nadštandard.
Chirurg Prof. MUDr. Tomáš Juhás, DrSc.